UFC At The Games

Neds is not a sponsor of the Olympic Games, any Olympic Committees or teams.

The Olympic Games kick off in Tokyo this weekend with seemingly every sport that has ever existed being a part of the two week long spectacle.

Combat Sports and Martial Arts are being represented by Boxing, Karate, Judo, Taekwondo and Wrestling.

But every four years us Mixed Martial Arts fans are left pondering what the Olympics would be like if they included all the Martial Arts in one competition.

Can you imagine if we had the best MMA athlete’s in the world competing for Olympic gold?

Well you no longer need to imagine because we have put together a hybrid weight-class competition that includes the best UFC (only) fighters from around the world represented their country!

Who will take home Gold, Silver and Bronze in each division?

DIVISIONS

Bantamweight

Lightweight

Middleweight

Heavyweight

Women’s Flyweight

 

COUNTRIES COMPETING
U.S.A

Bantamweight – Aljamain Sterling

Lightweight – Dustin Poirier

Middleweight – Colby Covington

Heavyweight – Jon Jones

Women’s Flyweight – Rose Namajunas

 

BRAZIL

Bantamweight – Deiveson Figueiredo

Lightweight – Charles Oliveira

Middleweight – Gilbert Burns

Heavyweight – Glover Teixeira

Women’s Flyweight – Jessica Andrade

 

AUSTRALIA

Lightweight – Alexander Volkanovski

Middleweight – Rob Whittaker

Heavyweight – Tai Tuivasa

 

NEW ZEALAND

Bantamweight – Kai Kara-France

Lightweight – Dan Hooker

Middleweight – Israel Adesanya

Heavyweight – Carlos Ulberg

 

GREAT BRITAIN

Bantamweight – Davey Grant

Lightweight – Marc Diakiese

Middleweight – Leon Edwards

Heavyweight – Tom Aspinall

 

MEXICO

Bantamweight – Brandon Moreno

Lightweight – Yair Rodriguez

Heavyweight – Cain Velasquez

Women’s Flyweight – Alexa Grasso

 

NIGERIA

Lightweight – Sodiq Yusuf

Middleweight – Kamaru Usman

Heavyweight – Kennedy Nzechukwu

 

RUSSIA

Bantamweight – Petr Yan

Lightweight – Khabib Nurmagomedov

Middleweight – Rustam Khabilov

Heavyweight – Alexander Volkov

 

CANADA

Lightweight – Mark Hominick

Middleweight – GSP

Heavyweight – Brock Lesnar

 

POLAND

Lightweight – Mateusz Gamrot

MiddleweightKrzysztof Jotko

Heavyweight – Jan Blachowicz

Women’s Flyweight – Joanna Jedrzejczyk

 

THE NETHERLANDS 

Middleweight – Gegard Mousasi

Heavyweight – Alistair Overeem

 

KRYGYZSTAN 

Lightweight – Rafael Fiziev

Women’s Flyweight – Valentina Shevchenko

 

IRELAND

Lightweight – Conor McGregor

 

CHINA

Women’s Flyweight – Weili Zhang

 

SOUTH KOREA 

Lightweight – Chan Sung Jung

 

GEORGIA

Lightweight – Merab Dvishvili

 

CAMEROON

Heavyweight – Francis Ngannou

 

DRAW

 

Bantamweight (8)

Aljamain Sterling v Deiveson Figueiredo

Kara France v Davey Grant

Brandon Moreno v Petr Yan

Mateusz Gamrot v Merab Dvishvili

 

Lightweight (10)

Poirier v Oliveira

McGregor v Hooker

Volkanovski v Yair Rodriguez

Sodiq Yusuf v Khabib

Mark Hominick v Chan Sung Jung

 

Middleweight (10)

Covington v Gilbert Burns

Whittaker v Leon Edwards

Adesanya v  Rustam Khabilov

Kamaru Usman v GSP

Krzysztof Jotko v Gegard Mousasi

 

Heavyweight (12)

Overeem v Jan Blachowicz

Ngannou v Brock Lesnar

Alexander Volkov v Nzechukwu

Cain Velasquez v Tom Aspinall

Carlos Ulberg v Glover Teixeira

Tai Tuivasa v Jon Jones

 

Women’s Flyweight (6)

Joanna Jedrzejczyk v Alexa Grasso

Jess Andrade v Rose Namajunas

Valentina Shevchenko v Weili Zhang

 

MEDAL PREDICTION

 

Bantamweight

G – MEXICO (Brandon Moreno)

S – U.S.A (Aljamian Sterling)

B – RUSSIA (Petr Yan)

 

Lightweight

G – RUSSIA (Khabib Nurmagomedov)

S – U.S.A (Dustin Poirier)

B – AUSTRALIA (Alexander Volkanovski)

 

Middleweight

G – NEW ZEALAND (Israel Adesanya)

S – AUSTRALIA (Rob Whittaker)

B – NIGERIA (Kamaru Usman)

 

Heavyweight

G – CAMEROON (Francis Ngannou)

S – POLAND (Jan Blachowicz)

B – AUSTRALIA (Tai Tuivasa)

 

Women’s Flyweight

G – KYRGYZSTAN (Valentina Shevchenko)

S – BRAZIL (Jessica Andrade)

B – U.S.A (Rose Namajunas)

 

Neds is not a sponsor of the Olympic Games, any Olympic Committees or teams.